Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 3332 kez okundu. | Temsilciliklerimizden- Haberleri
Haberin Tarihi :   02 Ekim 2014 - 08:51

Hacı Ahmet Yıldırım: “Memurlar, başbakan’dan bayram ikramiyesi istedi”

Büyüt
Küçült
Hacı Ahmet Yıldırım: “Memurlar, başbakan’dan bayram ikramiyesi

Kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Başbakan’a bir mektup göndererek memurlara birer maaşları karşılığında bayram ikramiyesi istedi.

Genel başkan Bayram ZENGİN ve genel sekreter Murat AKTAŞ imzasıyla gönderilen mektupta, eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla, ilköğretimden yüksek öğretime kadar öğrencilerin okula başladığı buna bağlı olarak da eğitim ve öğretim harcamalarının (giyimden eğitim malzemesine, katkı payı/öğrenim harcı ve barınmadan ulaşım/okul servisine kadar) yoğun olduğu bir dönem olduğu ifade edilerek, özellikle ailesinin ikamet ettiği şehirden başka bir yerde yüksek öğretimde okuyan öğrencilerin ek harcamalarının, Eylül ayını adeta bir kabus ayına çevirdiği belirtildi.

4 Ekim 2014 tarihinde Kurban Bayramı başlayacağının hatırlatıldığı mektupta, dini vecibe olarak kurban kesilmesi ve bayramlaşma geleneği, buna bağlı olarak eş-dost, aile ve akraba ziyaretleri diğer aylardan farklı olarak Kurban Bayramının bulunduğu ayda yeni ve ilave harcamaları beraberinde getirdiği anlatılan mektupta; eğitim ve öğretimin başladığı ayı takiben Kurban Bayramının gelmesinin, aylığından başka geliri olmayan ve yasa gereği ikinci bir işi olmayan veya gelir getirici bir işle iştigal etmeyen kamu görevlilerini ekonomik olarak zor durumda bıraktığı açıklandı.

Sözkonusu harcamaların doğası gereği “ertelenemez gider”lerden olduğu belirtilerek, geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı ailelerin, söz konusu harcamaları banka kredisi kullanarak borçlanma ile karşılamaya çalıştıkları, buna bağlı olarak aylarca kredi taksiti ödeme sıkıntısına düştükleri belirtildi.

Başbakana, kendisinin de uzun süre kamu görevlisi olarak görev yapmış olduğu hatırlatılan mektupta, bu nedenle memurların sıkıntılarını daha iyi anlayacağı ve çözüm getirme noktasında çalışma başlatacağı ifade edilerek, Kurban Bayramı öncesinde tüm kamu görevlilerine birer maaşları tutarında seyyanen bayram ikramiyesi verilmesi istendi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Adıyaman İl Temsilcisi Hacı Ahmet YILDIRIM;

“Devlet, yıllardan beri kamuda çalışan işçilere yılda 4 kez ikramiye vermektedir. Sendikalaşmanın olmadığı özel sektörde bile yılda iki kez ikramiye verilmesi geleneği sürdürülmektedir. Bunun tek istisnası memurlardır.

Yetkili sendikalarla hükümet arasında imzalanan toplu sözleşme metinlerine giren toplu sözleşme ikramiyesi ise ayda 15 lira olmak üzere 3 ayda bir 45 lira olarak ödenmektedir. Sendika aidatının devlet tarafından karşılanmasının örtülü ifadesi olan toplu sözleşme ikramiyesinin aylık 15 lira olarak ödenmesi hem Hükümetin hem de pazarlığa oturan güdümlü sendikaların ayıbıdır.

Üstelik; memurlar yıllardan beri ilk kez temmuz ayında artış alamadıkları gibi, sarı sendikalarla imzalanan toplu sözleşme gerekçe gösterilerek enflasyon farkları da ödenmemiştir.

Yeni Hükümetten ve yeni Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’dan, Kurban Bayramı öncesinde memurlara, Kurban Bayramını sevinç içinde geçirebilmeleri için müjdeli bir haber bekliyoruz. Memurlara birer maaşları tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini istiyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2011 - 2023