Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 1111 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   05 Aralık 2019 - 15:45

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE SERÇEV’İ ZİYARET ETTİK

Büyüt
Küçült
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE SERÇEV’İ ZİYARET

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE SERÇEV’İ ZİYARET ETTİK

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle 2 Aralık Pazartesi günü BASK Heyeti olarak kısa adı SERÇEV olan Serebral Palsili Çocuklar Derneği’ni ziyaret ettik.

Genel Başkan Bayram Zengin başkanlığındaki BASK Heyetini SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gürkan karşıladı.

Genel Başkan Bayram  Zengin; engelli derneklerini düzenli olarak ziyaret ettiklerini, farklı engel türlerini, sorunları öğrenerek üyeler nezdinde farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle  SERÇEV’i ziyaret ettiklerini söyledi.

SERÇEV Başkanı Süheyla Gürkan, ziyaretten memnun olduklarını belirterek çalımalar hakkında bilgi verdi:

“Selebral Palsi bir hastalık değil, farklılık gösteren çoklu engellilik halidir.

Bu engelliler diğer engel türlerine sahip bireylere göre erişilebilirlik konusunda daha hassastır. Kişiye özel düzenleme ve cihaz gerekmektedir.

Bu nedenle ilköğretim seviyesinde eğitim veren Gökkuşağı ile mesleki ve teknik eğitim veren SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin iç düzenlemelerini MEB ve TOKİ ile birlikte ve özel hassasiyetle gerçekleştirdik.

İnsanların engellilere acımasını istemiyoruz, dahası bundan rahatsız oluyoruz. Bunun yerine “Ben ne yapabilirim?”i düşünelim.

Eğitimden sonra en büyük sorunumuz istihdam. Tek parmak ile bile iş yapabilecek ve faydalı olabilecek gençlerimiz var. Her T.C. vatandaşının sahip olduğu haklara sahip olmak istiyorlar. Hayatın içinde olmak istiyorlar. Engelleri aşarak eğitim gören çocuklarımıza hayatın her alanında destek verelim. Çocuklarımızın hayata tutunmalarını sağlayalım.

Dernek olarak kurulduğumuzdan bu yana güzel projeler yürütüyoruz.

İki okulumuz güzel eğitim veriyor.

Dernek binamızın çevresindeki “Engelsiz Oyun Parkı”nı her engel türüne uygun düzenledik.

Okullarda engelsiz sınıflar ve velilerimiz için bekleme salonları yapıyoruz”

Şimdi de TANAP ile 9 ay sürecek “Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi”ni yürütüyoruz. TANAP hattı boyunca çeşitli illerde etkinliklerimizi yürütüyoruz. Arkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Kars’tan başladık. Batıya doğru devam ediyoruz

SERÇEP ziyaretinde; Genel Eğitim Sekreterimiz ve BATOÇ-SEN Genel Başkanı Erdal Bayram, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz ve Bağımsız Haber-Sen Genel Sekreteri Ümit Taner Buğdaycı, Bağımsız Yapı-İmar Sen Genel Sekreteri Naciye Şengün ile Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kürşat Bozbıyık da hazır bulundu.

SERÇEV’İ TANIYALIM:

Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV); 19 Aralık 2002’de Ankara’da kuruldu.

Serebral Palsi bir hastalık değil, farklılık gösteren çoklu engellilik halidir. Eğitimlerinin sağlanarak Serebral Palsili çocuklarımızın da istihdam ve üretim aşamasında yeterli imkanlar sağlandığında kendilerine ve ülke ekonomisine gerekli desteği sağlayacağını göstermektir.

Dernek üyeleri ve çalışanlarıyla bir arada örnek bir çalışma disiplini tesis ederek, Serebral Palsili çocukların eğitim ve sağlık alanında sahip oldukları haklardan maksimum düzeyde faydalanmaları için çalışmaktadır.

Ülkemizdeki serebral palsili bireylerin her birey gibi eşit hak ve fırsatlara sahip olmasını sağlayarak, onları üretken kendine yeten bağımsız bireyler olarak topluma kazandırmak gibi büyük bir vizyona sahiptir.

Serebral Palsili bireyler ve aileleri için;

1) Dünyadaki gelişmeleri takip ederek, ülkemizde faydalı modeller oluşturmak çocuklara ve ailelerine her alanda erişilebilir imkanlar sunmak,

2) Ülke çapında yürütülen sağlık ve eğitim hizmetlerinin desteklenmesi ve iyileştirilmesini sağlamak,

3) Engellilerle ilgili yasal düzenlemelerin ve politikaların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yürütmek,

4) Farkındalık çalışmaları ile önyargılardan uzak bilinçli katılımcı bir yaşam hedeflemektedir.

2005 yılında Gökkuşağı İlköğretim Okulunu MEV tarafından, 2017 yılında SERÇEV Engelsiz Mesleki Teknik Anadolu Lisesini TOKİ tarafından yapılmasını sağlayarak çocukların eğitimlerini ve hayata birey olarak tutunmalarının sağlamaktadır.

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2011 - 2023