Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 492 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   19 Şubat 2022 - 16:15

SENDİKAMIZ VII. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI.

Büyüt
Küçült
SENDİKAMIZ VII. OLAĞAN GENEL KURULU

SENDİKAMIZ VII. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI.

Bağımsız Yapı-İmar Sen VII. Olağan Genel Kurul toplantısı, 19 Şubat 2019 Cumartesi günü yapıldı.

Genel kurul üyeleri VII. Olağan Genel Kurul toplantısı için önce sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Kürşat Bozbıyık’ın açılışını yaptığı Genel Kurul, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Divan Teşekkülü ile devam etti.

Divan Başkanlığına BASK Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Erkut Demirci, katip üyeliklere BASK Genel Eğitim Sekreteri ve BATOÇ-Sen Genel Başkanı Erdal Bayram ile BATOÇ-Sen kurucu genel başkanı İsmail Yetgin’in seçildiği Divan Kurulunun yerini almasından sonra başlayan genel kurul toplantısında genel başkan Bayram Zengin yaptığı konuşmada, bağımsız sendikacılık mücadelesinin 20. yılında olduğunu belirterek hiçbir karşılık beklemeden bugüne kadar destek verenlere teşekkür etti.

Ağustos ayında imzalanan “Merdivenaltı toplu sözleşme”nin sendika özgürlüğünü ortadan kaldırmayı, sendikaların kapatılmasını ve yeni sendikaların kurulmasını önlemeyi amaçladığını anlatan genel başkan Zengin şu hususlara değindi:

“Memur-Sen ile onun toplu sözleşme yancısı Kamu-Sen kendilerinin ve memurların tüm taleplerini bir kenara iterek % 1 baraj konulmasına odaklandılar. Konuyu yargıya taşıdık ve Yargı bu haksız toplu sözleşme hükmünün yürütülmesini durdurdu. Ama 490 TL tutarındaki toplu sözleşme ikramiyesini bahane ederek ve kendileri dışındaki sendika üyelerinin bundan yararlanamayacaklarını propaganda ederek idarecilerin de baskısı ile üyelerimizi istifaya zorladılar.

Şükürler olsun ki üyelerimiz bu oyuna gelmedi.

Burada bir hususu vurgulamak istiyorum. Memur-Sen 23 Ağustos 2021  tarihinde toplu sözleşme imzaladı. Kamu işçileri de aynı Bakanla 12 Ağustos tarihinde, yani 11 gün önce tolu sözleşme imzaladı.

Kamu işçileri ilk yıl için seyyanen artıştan sonra  % 12 + 5 artış alırken ve bunun yanında aldıkları diğer haklarla ilk yıl için % 38 artış alırken, Memur-Sen kamu işçilerinin aldığı hak ve artışlardan kopya  çekmeyi bile aklına getirmedi. İlk yıl için sadece % 5 +7’ye imza attılar.  Çünkü % 1 barajı karşılığında tüm taleplerinden vazgeçtiler. Bu açık bir peşkeş, açık bir ihanettir. Bunun hesabı sorulmalıdır.

Bu peşkeşin ne anlama geldiğini vurgulamak için sizlerle Cumhurbaşkanlığı sitesinden aldığım  rakamları paylaşmak istiyorum:

Temmuz 2021. Ortalama kamu işçileri aylığı: 7.065 TL, memurların ortalama  aylıkları ise 5.058 TL. Aradaki fark 2.007 TL.

Şubat 2022. Ortalama kamu işçileri aylığı: 9.528 TL, memurların ortalama  aylıkları ise 6.624 TL. Aradaki fark 2.904 TL.

Yani aynı kurumlarda çalışan memur ve kamu işçilerinin aylıkları arasındaki makas giderek açılıyor. Bu sendikacılık farkıdır. Bu farkı görmemek körlük değil ihanettir.”

Genel başkan tolu sözleşme konularının neden masada görüşülmediğini eleştirerek memurlara da ilave tediye verilmesi için yaptıkları çalışmaları anlatarak sözlerini tamamladı.

Memurların gündeminde önemli bir yer işgal eden 3600 ek gösterge ile ilgili olarak Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Demircan daha sonra rapor halinde yayınlanacağını belirterek 3600 ek gösterge ile ilgili görüşme, çalışma, eleştiri ve talepler ile ilgili genel kurul delegelerine açıklamalarda bulundu.

Av. Ömer Faruk Avcı ise Danıştay 12. Dairesinde devam eden ve yürütülmesinin durdurulmasına karar verilen dava ile ilgili genel kurulu bilgilendirdi.

Genel Kurulda konuşan BASK Genel Sekreteri ve AES Genel Başkanı M. Alper Öğretici bağımsız sendikacılık anlayışını temel alan sendikal çalışmaların önemine vurgu yaparak BASK ve bağlı sendikaların bunun mücadelesini verdiğini belirtti.

Genel Kurul toplantısında AES Genel Başkanı M. Alper Öğretici’nin yanısıra BASK genel mali sekreteri Hanife Yazar, Bağımsız Enerji-Sen genel başkanı Musa Canlı ve genel başkan yardımcısı Ayşe Uğurcan, Bağımsız Haber-Sen genel sekreteri Ümit Taner Buğdaycı da hazır bulundu.

Gündemde yer alan konuların görüşülmesinden sonra sendikanın zorunlu organları ve üst kurul delegeleri içir seçimlere geçildi.

Tek liste halinde yapılan seçimlerde yönetim kurulu asıl üyeliklerine Bayram Zengin, Kürşat Bozbıyık, Naciye Şengün,  Fırat Mete, Ercan Tunç, Eşref Demirel ve Vedat Aktaş seçildi.

Denetleme Kurulu asıl üyeliklerine Azize Kamanlı, Fehat Elverdi ve Hasan Torğit;  Disiplin Kurulu asıl üyeliklerine ise Erol Pekder, Zafer Eraydın ve Onur Akın seçildi.

Sendikamız yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeliklerine seçilenleri tebrik ediyor;  Genel Kurulumuzun sendikamız, üyelerimiz, hizmet kolumuz çalışanları ve kamu görevlileri için hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2010 - 2022