Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 276 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   11 Ocak 2022 - 04:52

“DAĞ YİNE FARE DOĞURDU: % 2.5 EK ARTIŞ MEMURLARI DİLENCİ DURUMUNA DÜŞÜRMÜŞTÜR.”

Büyüt
Küçült
“DAĞ YİNE FARE DOĞURDU: % 2.5 EK ARTIŞ MEMURLARI DİLENCİ DURUMUNA

 “DAĞ YİNE FARE DOĞURDU: % 2.5 EK ARTIŞ MEMURLARI DİLENCİ DURUMUNA DÜŞÜRMÜŞTÜR.”

BASK ve Bağımsız Yapı-İmar Sen Genel Başkanı Bayram ZENGİN Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında memur ve emeklilerinin aylıklarına 2021 yılı enflasyon kayıpları hariç % 50 artış yapılması gerektiğini söyledi.

Zengin, basın açıklamasında şu hususlara yer verdi:

Son iki aydan beri piyasa üzerindeki kontrolün kaybedildiği ortadadır.

Kontrolsüz fiyat hareketleri dar gelirli ve ücretliler ile emeklilerin hayatlarını çekilmez hale getirmiştir. Memur ve emeklileri gelirlerinin sabit oluşu nedeni ile çaresiz durumdadır.

Döviz fiyatlarındaki ani yükseliş ve üçte bir oranındaki düşüşün kimleri zengin ettiği, kimin cebinden kimin cebine transfer edildiği bir yana yeni yıla girerken yapılan zamlar pandemi döneminde bile karşılaşmadığımız ölçüde  memur ve emeklilerin cebine ateş düşürmüş, hayatlarını allak bullak etmiştir.

Memur ve emeklilerinin maaş ve aylıklarına yapılacak artışları düşürmek ve istatistik verilerine yansımasını önlemek için yılın ilk gününe kaydırılan zamlar 2022 yılını daha başlarken cehenneme çevirmiştir.

Ayın ilk günlerinde ürünlere zam yapıp ayın sonuna doğru unutulmasını sağlama alışkanlığını aybaşı yerine yılbaşına dönüştürerek insanımızı saf yerine koymanın alışkanlığa dönüşmesi insaf ve vicdan ölçülerini aşmıştır.

Memur ve emeklilerinin aylık ve maaşlarına yapılacak artışlarda, artık inandırıcılığını yitirmiş olsa da, TÜİK verileri kullanılmaktadır.

Hükumet TÜİK’in enflasyon verileri ile sahadaki gerçeklerin uyuşmadığını, TÜİK özelinde kamu kurumlarına duyulan güvenin kaybolduğunu, vatandaşın neden alternatif merkezlere yöneldiğini görmeli ve enflasyon oranlarının belirlenmesinde şeffaf bir yöntem izlenmesini sağlamalıdır.

BU ZAMLARLA İNSAN GİBİ YAŞAMAK ÇOK ZOR

Yeni yılın ilk günündeki zamlar durumun vehametini ortaya koymaktadır.

Konutlarda kullanılan doğal gaza % 25.

Konutlarda kullanılan elektriğe %  52-130 arası.

Benzine 61 kuruş, Motorine 1,29 kuruş ve LPG’ye 78 kuruş

Araç muayene ücretlerine % 36.20 ve Motorlu Taşıt Vergisine % 25

Emlak vergisine % 18.10,Lojman kiralarındaki artış ve  % 18 ve Kiralara % 19.60

Ayrıca vergi, harç ve  cezalara yeniden değerleme oranında % 36.20 artış yapılmıştır.

Temel gıda ürünlerine, ulaşıma, giyime, ev kiralarına, sağlık harcamalarına yapılan artışlar ise dudak ucuklatmaktadır

İğneden ipliğe herşeye zam yapıldığı dikkate alınacak olursa daha yılın ilk gününde, artışlar maaşlara yansımadan memur ve emeklilerinin satınalma gücü yarı yarıya düşmüştür. Bu durum memur ve emeklilerini açlık ve sefaletin kucağına atmak demektir.

Memur ve emeklilerin aylıklarına “merdivenaltı toplu sözleşme” ile yapılan % 5 oranındaki artıştan bahsetmek memur ve emekli ile alay etmektir.

ZAMLARI “YENİ TARİFE” GÖRMEK EMEK DÜŞMANLIĞIDIR

Yeni yılın ilk günüde yapılan zamları “yeni tarife” olarak kamuoyuna sunma kurnazlık değil emek ve ekmek düşmanlığıdır.

Kredilerden, vergi aflarından ve akla hayale gelmez istisna ve muafiyetlerden dar ve sabit gelirlilere pay yoktur.

Devlet zaten vergileri bütçeyi hortumlayan faizcilerden değil, KDV ve ÖTV olarak dar ve sabit gelirlilerden almaktadır.

Yılbaşında iğneden ipliğe her şey zamlanmasına rağmen bu zamların hiç biri TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranını etkilememiştir.

3 Ocak günü açıklanan enflasyon oranı geride kalan dönemin enflasyon alacağını göstermektedir.

Bu nedenle memur ve emeklilerin maaş ve aylıklarına yapılacak artışlar sadece  geride kalan yılın örtülü enflasyon oranına göre yapılmamalıdır.

Ve yeni yılın zam yağmuru maalesef aylık ve maaşlardaki artışı etkilemeyecek, bu yüzden 2021 yılının enf­lasyon oranıyla belirlenen  2022  maaş artışları düşük kalacaktır.

Üstelik bu oranlar Temmuz 2022 dönemine kadar da değişmeyecektir.

Memur ve emeklileri olarak bunu hak etmiyor ve kabul etmiyoruz.

DAĞ FARE DOĞURMUŞTUR

Türk-İş, yeni yıl zamlarından önce Aralık ayında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 4.013 TL, yoksulluk sınırını ise 13.073 TL olarak belirlemiştir. Bağımsız araştırma kuruluşlarının tespitleri de bu civardadır.

TÜİK’e göre 2021 yılının ikinci altı ayında oluşan enflasyon alacağı  % 22.06’dır.

Memur-Sen ve yancısı Kamu-Sen ile Hükumet arasında imzalanan “merdivenaltı toplu sözleşme” uyarınca Ocak ayında memur ve emeklilerine yapılacak % 5 oranındaki artışın da toplu sözleşmenin de hükmü kalmamıştır.

Yukarıdaki özetlemeye çalıştığımız şartlar çerçevesinde BASK olarak Pazartesi günü  toplanan Bakanlar Kurulundan memur ve emekliler adına; 2021 yılı ikinci altı ayı enflasyon alacağı olan % 22.06 oranındaki enflasyon artışından sonra  memur ve emeklilerinin maaş ve aylıklarına % 50 oranında EK ARTIŞ  talep ettik.

Memur ve emeklilerinin hakkını peşkeş çekip teşekkür kuyruğuna giren sarı ve yandaş sendikaların “EK PROTOKOL” zırvaları ile memur ve emeklileri daha fazla oyalamamaları içi karşılanmasını istedik.

Ne yazık ki dağ fare doğurdu. Sayın Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada memurlara ilave % 2.5 artış verileceğini açıkladı.

Bu açıklama Bakanlar Kurulundan müjdeli haberi bekleyen milyonlarca memur ve emeklisini hayal kırıklığına uğratmıştır.

Pandemi ortamında canını dişine takarak, Türkiye’nin dört bir yanında günün her saatinde gerektiğinde canı pahasına görev yapan milyonlarca memur bu SADAKAYI hak etmemiştir.

Anlaşılan günlerdir kapalı kapılar ardında “EK PROTOKOL ve “EK ZAM” zırvaları ile memurları oyalayan, memurların gözünün içine baka baka TEŞEKKÜR KUYRUĞUNA giren sarı ve yandaş sendikalar kapalı kapılar ardında yeni bir peşkeşi kotarmışlardır. Şimdi Yeni bir TEŞEKKÜRNAME hazırladıklarından da kuşkumuz yoktur.

Memurlar ve emeklileri bu ihaneti görmüştür.

Şimdi sıra Memur-Sen ve onun toplu sözleşme yancısı Kamu-Sen’den bu ihanetin hesabının sorulmasında.

And olsun bu hesabı soracağız.

BASIN BÜROSU

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2010 - 2022