Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 1624 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   21 Eylül 2022 - 05:41

PROMOSYON ARTIŞ TALEBİMİZİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNA (OMBUDSMAN) TAŞIDIK.

Büyüt
Küçült
PROMOSYON ARTIŞ TALEBİMİZİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNA (OMBUDSMAN)

 

PROMOSYON ARTIŞ TALEBİMİZİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNA (OMBUDSMAN) TAŞIDIK.

Sendikamız hizmet kolumuzdaki kurum ve kuruluşların Temmuz 2022 öncesi bankalarla yapmış oldukları promosyon anlaşmalarının güncellenmesi, yenilenmesi veya Ek Promosyon sözleşmesi imzalanması için yaptığımız başvurulara cevap verilmemesi üzerine konuyu Bağımsız Yapı-İmar Sen adına Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman)’a taşıdık.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının talebimize süresi içinde cevap verilmemesi üzerine, 20 Eylül 2022 Salı günü 2022/13641 Dosya no ile başvurumuzu yaptık.

Başvurumuzda,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Türkiye Halk Bankası arasında, 2022 yılının Mayıs ayında 3 yıllık bir dönem için aralarında üyelerimizin de bulunduğu yaklaşık 6.000 Bakanlık personelini kapsayan promosyon anlaşmasının dönemin şartları çerçevesinde imzalandığını, Temmuz ayında ise kamu görevlilerinin maaşlarına % 41.69 oranında artış yapıldığını, bu artışın adı geçen bankanın Bakanlık personeli ile ilişkili cirosunda ve kârında da  en azından aynı oranda artış anlamına geldiğini belirterek, Ek Promosyon Sözleşmesi ve maaş artış dönemlerinde ek promosyon  enflasyon farkı ödenmesi yapılması talebimizi yineledik.

ORTA VADELİ PROGRAM (2022-2024)’DA ENFLASYON BEKLENTİSİ % 65’E YÜKSELTİLDİ

Ayrıca Hükûmetin Orta Vadeli Program (2022-2024)’da enflasyon oranı beklentilerini değiştirerek 2022 yılı için % 9.8’den % 65’e, 2023 yılı için % 8.0’dan %24.9’a ve 2024 yılı için % 7.6’dan % 9.9’a yükselttiğini belirterek adı geçen bankanın ciro ve işlem hacmi ile kârının da aynı oranda artacağını vurguladık.

Bu oranların da geçici tahminler olduğu, dönemi geldiğinde söz konusu rakam ve oranların daha yüksek çıkacağının geçmiş tecrübelerimizden bilindiğini ekledik.

Bu durumda başta üyelerimizi olmak üzere Bakanlık çalışanlarının mağdur olduklarını, bu mağduriyetin giderilmesi için promosyon anlaşmasının güncellenmesi veya ek promosyon anlaşması yapılmasını talep etik.

Gazetelere ve sosyal medyaya yansıyan haberlerde, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının eski promosyon anlaşmalarını iptal ederek yeni ihale açtıklarını veya güncelleme ile promosyon miktarını artırdıklarını hatırlattık.

MEMURLAR MAĞDUR AMA BANKALARIN KAYBI YOK!

Promosyon bedelinin doğrudan kamu personelinin aylık veya ücretinin tamamlayıcı bir parçası olduğunu, dolayısıyla söz konusu Bakanlığın enflasyon oranlarındaki artış ve gelişmeleri, TÜİK, Merkez Bankası ve benzeri kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan açıklamaları yakından takip ederek promosyon miktarlarının tespitinde öngörülü ve hakkaniyetli davranması gerektiğini, Ek Promosyon imzalanması veya sözleşmenin yenilenmesinin Banka açısından herhangi bir zarar yaratmayacağını belirttik.

Bilindiği gibi, Temmuz sonrası imzalanan promosyon sözleşmelerinde mesela Anadolu Üniversitesi personeline kişi başına 41.500 TL, Adalet Bakanlığı 25.000 TL, MKEK 31.500 ve Osmangazi Üniversitesi de 31.100 TL promosyon ödemesi  yapılmıştı.

Önümüzdeki günlerde üyelerimizin bulunduğu TOKİ, İlbank, AFAD Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile bazı bölge ve il müdürlükleri ile ilgili şikâyetlerimizi de Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman)’a taşıyacağız.

Tüm kamu  görevlilerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2011 - 2023