Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 1877 kez okundu. | Konfederasyondan Haberleri
Haberin Tarihi :   01 Eylül 2014 - 23:14

“ENFLASYON MEMURU EZİP GEÇİYOR”

Büyüt
Küçült
“ENFLASYON MEMURU EZİP
“ENFLASYON MEMURU EZİP GEÇİYOR”

“ENFLASYON MEMURU EZİP GEÇİYOR”

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyon) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak,  TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon oranının memurları ve memur emeklilerini ezip geçtiğini ve yoksulluğu artırdığınısöyledi.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan Haziran  ayı 0.45’lik  TÜFE  oranı ile  birlikte 2014 yılının ilk yedi aylık dönemi için tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 6,18’e ulaşmıştır. Hükümetin 2014 Programındaki yüzde 5,3’lük tahmini TÜFE yıl sonu oranı, yılın bitimine beş ay kala yüzde 0.88 oranında aşılmıştır.

Memurlara Ocak ayında 2014 yılı için verilen net 123 lira tutarındaki yıllık artışın; ortalama maaşı:

2 bin lira olan memurlar için yüzde 6.15, 2 bin.500 lira olan memurlar için yüzde 4,9 ve 3 bin lira olan memurlar için  yüzde 4,1 olduğu dikkate alındığında, Temmuz ayı itibariyle tüm memurlar için enflasyon farkı alacağı doğmuştur.

Memurlar, Mart ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girmeye başladıkları, yeni vergi dilimi için ödenen vergi miktarı yüzde 5 oranında arttığı için maaşlardaki kayıplarenflasyon farkının da ödenmemesi nedeniyle ikiye katlanmaktadır.

MEMURLARA 2015’E KADAR MAAŞ ARTIŞI YOK

Yetkili olan MEMUR-SEN  ile hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmede, 2014 yılı enflasyon farkları hükümete hibe edilmiştir.

Oysa TÜRK-İŞ’e bağlı işçiler toplu sözleşmelerinde olduğu için 2014 yılı için enflasyon farkı almaktadır.

Bu çifte standardın sorumlusu vesayetçi sarı sendikalardır.

Sendikacılık tarihinde, patronların sarı sendikalara göstermelik haklar vererek çalışanların örgütlü gücünü dizginlediklerinin yüzlerce örneği vardır.

Ama, sendikaların, üyelerinin ve çalışanların haklarını iktidarın talebi olmaksızın, iktidara hibe ettiklerinin Türkiye’den başka dünyanın hiçbir yerinde örneği bulunmamaktadır.

Toplu sözleşme dönemi içinde yerel seçimCumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim olmak üzere üç seçimin yapılacağı, iktidarın üç seçim nedeniyle tam da köşeye sıkışmış ve istenileni vermeye mahkum olduğu bir süreçte kazançla değil, kazanılmış hakların iktidara hibe edilmesiyle masadan kalkmak sendikacılık tarihi için bir utanç vesilesi, imzalanan belge de toplu sözleşme değil utanç belgesidir.

Memurlar ve emeklileri 2014 yılı için enflasyon farkı ve büyümeden pay alamayacakları gibi, aile yardımı, doğum yardımı  ve çocuk yardımında da artış olmamıştır.

Kamu işçisine 4 ikramiyenin verildiği bir ülkede,  kamu görevlilerine ikramiye şöyle dursun enflasyon farkı bile verilmemesi sarı ve sahte sendikacılığın geldiği nokta açısından ibret

TORBA KANUN KİME HİZMET EDİYOR

Kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen ve halen TBMM genel kurulunda görüşülmekte olan Tasarıda, vatandaşlık görevini yerine getirmemiş, devlete ödemesi gerekeni  haksız bir şekilde sermaye  olarak kullanarak kârına  kâr  katmış yüzsüzlere yüz milyar liranın üzerinde kıyak geçilip af çıkarılırken,memurların lehine tek bir düzenleme bulunmaması düşündürücü olduğu kadar kahredicidir..

Memurlara; sadece otuz yıl için değil çalıştıkları her yıl için emekli ikramiyesi verilmesiemekli aylığının taban aylığa göre değil alınan son maaşa göre hesaplanması ve memurlara yılda iki kez dini bayramlar öncesi ikramiye verilmesi TBMM genel kurulunda Torba Kanuna eklenmelidir.

                                                                                                                             BASIN BÜROSU

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2010 - 2022