Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 1714 kez okundu. | Konfederasyondan Haberleri
Haberin Tarihi :   03 Eylül 2014 - 16:22

BASK: MEMUR İÇİN EYLÜL AYI “VURGUN AYI”DIR.

Büyüt
Küçült
BASK: MEMUR İÇİN EYLÜL AYI “VURGUN
BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyon) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak, TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranının memur ve memur emeklilerinin satın alma gücünü düşürdüğünü söyledi.

BASK: MEMUR İÇİN EYLÜL AYI “VURGUN AYI”DIR.

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyon) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak,  TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranının memur ve memur emeklilerinin satın alma gücünü düşürdüğünü söyledi.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan Ağustos  ayı 0.09’luk  TÜFE  oranı artışı ile  birlikte 2014 yılının ilk sekiz aylık dönemi için tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 6,28’e ulaşmıştır. Bu oran mevsimsel etkilerden arındırıldığında yüzde 9,54 olmuştur.

Hükümetin 2014 Programındaki yüzde 5,3’lük tahmini TÜFE yıl sonu oranı, yılın bitimine beş ay kala  yüzde 0.98 oranında, mevsimsel etkilerden arındırılmış enflasyon ise yüzde 4,24 oranında aşılmıştır.  

Memurlar, Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu peşkeş sözleşmesi gereği, Temmuz 2014 döneminde maaş artışı alamadığı gibi enflasyon farkı alacağını da alamamaktadır.

HÜKÜMET PROGRAMINDA MEMUR YOK!

1 Eylül 2014 tarihinde Sayın Başbakan tarafından TBMM’nde okunan 62. Hükümet Programı’nda memura ve memurların sorunlarına yer verilmemiştir. 34 bin kelimeyi  aşkın Program’da ‘memur’ kelimesinin sadece 6 kez geçmesi ve memur sorunlarından ilgisiz  yer alması hükümetin memura şaşı göz ile bakmaya devam edeceğini göstermektedir.

Aynı programda;İlk defa 2012 yılı için memur maaşları toplu sözleşme ile belirlenmiştir.” ifadesine yer verilmesi, kabahatin hükümette değil, pazarlık yapma yerine hükümete kıyak geçmeyi adet haline getiren sarı sendikalarda olduğunu göstermektedir.

Her ne sebeple olursa olsun, iktidarların toplu pazarlık masasında sarı sendikaların “gaflet, dalalet ve hatta hıyanet”inden yararlanarak  memurları ortada bırakması kabul edilemez.

EYLÜL AYI ‘VURGUN’ AYI

Eylül ayı memurlar için vurgun ayıdır. Okulların açıldığı ve eğitim çağındaki çocukların harcamalarının ailelerin belini büktüğü bir aydır. Ardından Kurban Bayramının gelecek olması ve bayram harcamaları, memuru yine banka kapılarına ve borç batağına sürükleyecektir.

Memura aylık 19,25 lira (Ondokuz lira yirmibeş kuruş) gibi komik ve utanç verici çocuk yardımı yapılırken, çocuklarını özel okullara gönderen ailelere yıllık 2.500 ile 3.500 lira arasında karşılıksız destek verilmesi, insaf ile bağdaşmamaktadır.

Üniversite öğrencilerine verilen kredinin hala 280 lirada tutulması da anlaşılır değildir.

MEMURA İKRAMİYE VE EĞİTİM YARDIMI

Yeni Türkiye hedefini ortaya koyan 62. Hükümet’e; yeni Türkiye’yi gerçekleştirecek kamu görevlilerinin aile sorumluluklarını yerine getirebilecekleri bir gelire kavuşturulması için çağrıda bulunuyorum:

-          Artık yüzdelik artışlarla memuru oyalamayınız.

-          Artık üyelerini ve temsil ettikleri kitleyi  toplu pazarlık masasında ortada bırakan sarı sendikaları bahane etmeyiniz.

-          Memur gerçekten zor durumdadır. Önümüzde Kurban Bayramı olduğunu ve Eylül ayının ilk, orta ve yüksek öğretimin başladığı ay olması nedeniyle harcamaların arttığı bir ay olduğunu dikkate alarak, memura bir maaş tutarında ikramiye talep ediyoruz

-          İlk ve orta öğretimde çocuğu olanlara çocuk başına 350 lira eğitim  yardımı verilmesini talep ediyoruz.

-          Yüksek öğretim öğrenci kredisinin 500 liraya çıkarılarak öğrencilerin  ve ailelerinin rahat nefes almalarına imkan verilmesini talep ediyoruz.”

 

                                                                                                                             BASIN BÜROSU

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2010 - 2022