Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 865 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   16 Şubat 2018 - 19:53

YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ KALDIRILMASI İÇİN HERKESİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Büyüt
Küçült
YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ KALDIRILMASI İÇİN HERKESİ GÖREVE

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALIDIR.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDAKİ GÖRÜŞMELER DİKKATLE TAKİP EDİLMELİDİR.

TÜM SENDİKALARI VE HİZMETLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.

BASK ve bağlı sendikalar olarak, yıllardan beri yardımcı hizmetler sınıfı ile harfli (4/C, 4/B gibi) istihdam türlerinin kaldırılması için mücadele yürütüyoruz. Siyasi partilerle, TBMM’de gurubu bulunan partilerin gurup yöneticileri ile ve farklı partilere mensup milletvekilleri ile bir çok kez görüşmeler yaptık, talepleri ilettik.

Son olarak; taşeron işçilerinin OHAL  kapsamında çıkarılacak bir KHK ile kadroya geçirilmesi gündeme geldiğinde, 18 Aralık 2017 tarihli birer yazı ile Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığına başvurarak, aynı KHK kapsamında yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak bu kapsamda istihdam edilen hizmetlilerin “memur” kadrosuna geçirilmelerini talep ettik. Çünkü, yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilenlerin yapmakla yükümlü oldukları işler zaten taşeron işçiler tarafından yapılmaktaydı. Hizmetli personel, eskisi gibi hademelik değil, tamamına yakın kısmı lise, ön lisans ve lisans mezunu olduğu için bürolarda çalışmaktadır. Dolayısıyla artık bu sınıfın anlamı kalmamıştır, kaldırılması gerekir.

24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile taşeron işçileri ile 4/C kapsamında istihdam edilenlerin sorunları büyük ölçüde çözüldü. Yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilenlerin yarası kanamaya devam ediyor.

Nitekim, DBD konfederasyonumuzun başvurusuna verdiği cevapta, “yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ve bu kapsamda istihdam edilenlerin öğrenim durumlarına uygun memur kadrolarına atanmaları mevzuat değişikliği ile mümkün olabilir” diyor.

Ama, konu KHK kapsamında çözülmedi. Bu kez Hükumet tarafından TBMM’ne gönderilen “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nın 80 inci maddesi ile ek ders ücreti karşılığı görev yapmakta olan ücretli öğretmen olarak bilinen 5.000 kişinin sözleşmeli personel olarak atanmaları düzenlenirken tekrar yardımcı hizmetler sınıfını gündeme getirmeye çalışıyoruz.

Konu halen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde, görüşülüyor. Görüşmelere 15 Şubat Perşembe günü ara verildi ve 20 Şubat Salı günü görüşmeler tekrar başlayacak.

 BASK ve bağlı sendikalar olarak Plan ve Bütçe Komisyonunun iktidar ve muhalefet partisine mensup üyeleri nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz.

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin ve BASK Genel Sekreteri Cansel Güven imzası ile hazırlanan özet yazı komisyon üyesi milletvekillerine gönderildi.

Tüm sendikaların ve hizmetli olarak çalışanların konuya sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz.

En azından; komisyon üyeleri TBMM’deki telefonları üzerinden aranarak bilgilendirilmeleri, kanayan yaradan haberdar olmaları sağlanabilir.

Hizmetlilerin, kendi şehirlerinden olan milletvekillerin ulaşarak konuyu görüşmeleri ve baskı yapmaları da mümkündür.

BASK ve bağlı sendikalar olarak yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların sorunlarını her platformda dile getirmeye devam edeceğiz.

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020