Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 456 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   16 Temmuz 2019 - 17:55

HAK İŞ DE, TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİNİ AÇIKLADI, SIRA MEMURLARDA.

Büyüt
Küçült
HAK İŞ DE, TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİNİ AÇIKLADI, SIRA

 

HAK İŞ DE, TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİNİ AÇIKLADI, SIRA MEMURLARDA.

2019 yılının hem kamuda çalışan işçiler ve hem memurlar için önemli olduğunu, çünkü her iki kesimin de 2019 yılında toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini/edeceğini belirtmiş,  TÜRK-İŞ’in 2019-2020 yılı kamu toplu sözleşmelerindeki taleplerini özetlemiştik.

(http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/sendikamizdan-haberleri-turk-is-toplu-sozlesme-taleplerini-acikladi-darisi-memurlarin-basina-931.html)

Önce kamu işçilerinin toplu iş sözleşmelerinin bağıtlanacağını, ardından  1 Ağustos 2019 tarihinde de memurların toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağını tekrar hatırlatalım.

Bu nedenle memurların gözü-kulağı  kamu işçileri için yürütülen kamu toplu sözleşmelerinde.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY Başkanlığındaki Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, 19 Haziran 2019 Çarşamba günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda toplantı gerçekleştirerek yaklaşık 200 bin kamu işçisi adına yürütülen görüşmelere ilişkin TÜRK-İŞ’in taleplerini, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sundu

Ardından Hak-İş genel başkanı Salim Uslu başkanlığındaki heyet 5 Temmuz 2019  tarihinde Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret ederek çerçeve toplu sözleşme taleplerini sundu.

İşçi sendikalarının  yürüttüğü toplu sözleşme görüşmeleri memurlar için önemli, çünkü olabilirse eğer, Memur sendikaları için örnek olacak.

Gerçi sözde yetkili ama yetkiyi kötüye kullanan memur sendikaları, önüne konulan her evrakı imzalıyor ama yine de ümidimizi kaybetmeyelim.

 

HAK-İŞ KAMU KESİMİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

2019-2020  YILI ÖZET TEKLİFİ

(http://www.hakis.org.tr/uploads/haberler/2741/haber_2741_dosya_1.pdf)

 TABAN ÜCRET

Taban ücret: En düşük aylık brüt ücret 4.250 TL’ye çekilecektir.

 

1.  İYİLEŞTİRME
 Aylık  ücretlere  360 TL/ay iyileştirme yapılacaktır.

 

2.   ÜCRET ZAMMI

Ücretlerde çekme ve iyileştirme işlemleri yapıldıktan sonra:

a.     Birinci yıl birinci altı ay:  % 15 zam yapılır.

b.     Birinci yıl ikinci altı ay:  enflasyon + 5puan refah payı

c.      İkinci yıl birinci altı ay:  enflasyon + 5 puan refah payı

d.     İkinci yıl ikinci altı ay:  enflasyon + 5 puan refah payı

3.  EK ÖDEME

Her yılın Mayıs ve Eylül aylarında 1.250’şer TL (toplamda 2.500 TL) ek ödeme yapılır.

4.      SOSYAL YARDIMLAR

a. Sosyal Yardım  1. Yıl:  575 TL/ay,  2. Yıl:  650 TL/ay,

b. Yemek Parası  1. Yıl: 20 TL/gün,  2. Yıl: 22 TL/gün,

c. Aile ve çocuk yardımı : Devlet memurlarına verilen miktarda.

d. Giyim: 1. Yıl/500 TL/yıl, 2. Yıl/600 TL/yıl,

e. Yukarıda yer almayan ancak toplu iş sözleşmesinde yer alan maktu ödemeler (ücrete bağlı olmayan ödemeler, doğum, ölüm, evlenme, yol yardımları ile prim, tazminat vb. ödemeler) taraflar arasında başka bir anlaşma yapılmamışsa, toplu iş sözleşmelerinin ücret zamları oranında ve ücretin zamlandığı tarih itibarıyla artırılarak ödenir.

 

Hak-İş’in 10 Temmuz 2018 günü genel kurulu var.  Genel Kurula Cumhurbaşkanı Sn  R. Tayyip Erdoğan da katılacak. Burada yapacağı konuşmada kamu toplu sözleşmeleri için yeni ipuçları olabilir.

9 Temmuz günü  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılan toplantıda Türk-İş’in taleplerinin reddedildiğini ve Türk-İş heyetinin toplantıyı terk ettiğini  hatırlayacak olursak , Cumhurbaşkanının konuşmasında yeni öneriler bulunabilir. Memurlar için de takibi gereken önemli bir konuşma.

 

HAK-İŞ’İN 10 TEMMUZ 2019 ÇARŞAMBA  GÜNÜ GENEL KURULUNDA  CUMHURBAŞKANI SN  R. TAYYİP ERDOĞAN  YAPTIĞI  KONUŞMADA KAMU TOPLU SÖZLEŞMELERİNDEN TEK KELİME BAHSETMEDİ.

 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020