Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 251 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   06 Nisan 2021 - 07:20

GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN: MART AYI ENFLASYONU EK ZAMMI ZORUNLU KILMAKTADIR

Büyüt
Küçült
GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN: MART AYI ENFLASYONU  EK ZAMMI ZORUNLU

GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN: MART AYI ENFLASYONU MEMUR VE EMEKLİLERE EK ZAMMI ZORUNLU KILMAKTADIR

(Mart ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle Kızılay-İzmir 2. Caddesinde düzenlenen kitlesel eylemde BASK ve Bağımsız Yapı-İmar Sen genel başkanı Bayram Zengin'in yaptığı konuşma metnidir.)

Yıllardan beri çeşitli bahanelerle 3 milyon 250 bin memur ve 2 milyon emeklisinin görmezlikten gelinen sorunlarını ve taleplerini ifade etmek için alanlara çıkmaktan başka çaremiz kalmadı.

Bugün TÜİK tarafından açıklanan ısmarlama Mart ayı enflasyon oranı sabrımızı taşırmıştır.

Defalarca TÜİK enflasyon sepetinin memur ve emeklileri için bir şey ifade etmediğini, ücretliler için özel sepet oluşturulması gerektiğini söyledik.

Defalarca TÜİK’in oranlarının ısmarlama olduğunu söyledik.

Defalarca enflasyon oranlarının hayat pahalılığını açıklamaya yetmediğini, bunun başka bir açıklaması olması gerektiğini söyledik.

Defalarca TÜİK’in fiyat aldığı merkezlerin açıklanmasını istedik.

Muhatap bulamadık.

Toplu sözleşmelerin toplu sö(y)leşmeden ileri gitmediğini, toplu pazarlık masasının memurların sorunlarına derman olmadığını söyledik.

Torba kanunlara bir türlü memur sorunlarının niçin giremediğini anlayamadık.

Ekonomi ve hukuk reform paketlerine memur sorunlarının neden yer almadığını öğrenemedik.

3600 ek gösterge sözünün üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen yerine getirilmediğini defalarca hatırlattık.

Hükumetin ve Merkez Bankası enflasyon tahminlerinin tutmadığını, her defasında memur ve emeklilerinin enflasyona ezdirildiğini söyledik, dinletemedik.

Memur ve emeklilerinin insan onuruna yaraşır hayat süremediklerini ifade ettik, Mısırda sağır sultana duyurduk, Hükümete duyuramadık.

Memur ve emeklilerinin aile sorumluluklarını yerine getirmede acze düştüğünü söyledik, inandıramadık.

Toplu sözleşmelerin de, Hakem Kurulu Kararlarının da kapalı kapılar ardında alınan ve sonradan kamuoyu ile paylaşılan metinler olduğunu ifade ettik, ikna edemedik.

Ve işte TÜİK Mart enflasyon oranı açıklandı: % 1,08

Aralık ayına göre ise % 3,71.

Aynı dönemde, TÜİK gıda enflasyonunu  % 6.31, sağlık harcamalarındaki artış ise 11.36 açıklamıştır. Çarşı Pazar enflasyonu ise %10’un üzerinde.

Son bir yılda elektriğe yapılan zem % 32.3,  doğalgaza yapılan zam % 34.7. Gıda harcamalırındaki artışı her gün yaşıyor görüyorsunuz.

Şimdi biz TKÜİK rakamlarına nasıl inanalım!

MEMUR VE EMEKLİLERİNE EK ZAM ŞART OLMUŞTUR

5. Dönem Toplu Sözleşmesinde Hakem Kurulu Kararına göre memur ve emeklilerine 2021 Ocak ayında yapılan % 3’lük sefalet artışı, TÜİK’in ısmarlama enflasyonuna rağmen, dönemin bitmesine 3 ay kala erimiş ve memur ve emeklileri alacaklı hale gelmiş ve cepten yemeye başlamıştır.

Hakem Kurulu kararı memur ve emeklilerini açlığa, yoksulluğa ve sefalete mahkum etmiştir.

Bir kez daha Hakem Kurulu Kararını kabul etmediğimizi, Kararın revize edilmesi gerektiğini, memur ve emeklilerinin kayıplarının telafi edilmesi için EK ZAM’mın şart olduğunu haykırıyoruz.

Değerli basın mensupları,

Sevgili kamu görevlileri,

Bildiğiniz gibi tüm kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarını düzenleyen toplu sözleşme hükümleri, sözleşmenin yapıldığı tarihi takip eden iki mali yıl için geçerli olduğundan her toplu sözleşme döneminde önümüzdeki iki yılın tahminleri dikkate alınmakta ve bu durumdan her zaman kamu çalışanları zararlı çıkmaktadır.

Çok geçmişe gitmeden son iki toplu sözleşmeden örnek verecek olursak;

Ağustos 2017 tarihinde imzalanan 4. Dönem Toplu Sözleşmelerinde 2018 yılı için yüzdelik zam oranları ilk altı ay için % 4, ikinci altı ay için % 3,5 iken yıllık alınan zam oranı %7.64 olmuş; 2018 yılında gerçekleşen enflasyon ise 20,3 olunca kamu çalışanları enflasyon altında ezilmiştir.

Aynı toplu sözleşmede 2019 yılı için yüzdelik zam oranları ilk altı ay için % 4, ikinci altı ay için % 5 iken yıllık enflasyon % 9.20 olmuş; 2019 yılında gerçekleşen enflasyon ise 11.84 olunca kamu çalışanları ve emeklileri enflasyon altında ezilmiştir.

Ağustos 2019 tarihinde anlaşma olmadığı için danışıklı olarak Hakem Kuruluna götürülen 5. Dönem Toplu Sözleşmelerinde ise 2020 yılı için yüzdelik zam oranları ilk altı ay için % 4, ikinci altı ay için yine %  4 iken yıllık toplam alınan zam oranı % 8.16 olmuş; 2020 yılında gerçekleşen enflasyon ise 14.60 olunca kamu çalışanları yine enflasyon altında ezdirilmiştir.

Aynı toplu sözleşmede 2021 yılı için yüzdelik zam oranları ilk altı ay için % 3, ikinci altı ay için yine %3 iken daha 2021 yılının ilk üç ayında enflasyon % 3,71 olmuş ve memurlar daha yılın üçüncü ayında enflasyon altında ezilmeye başlamıştır.

TOPLU SÖZLEŞME HER YIL YAPILMALIDIR.

Buradan yetkililere ve kamu çalışanlarına sesleniyoruz;

İki yıl sonrasının tutmayan enflasyon hedefleri ile toplu sözleşme yapmak istemiyoruz.

Nasıl ki bütçe her yıl yapılıyorsa Toplu Sözleşme de her yıl yapılmalıdır.

Buradan tüm memurlara çağrıda bulunmak, uyarmak istiyoruz:

Artık anlaşılmıştır ki, bizim haklarımızın karşısındaki engel sadece haklarımızı vermeyenler değildir.

Haklarımızın karşısındaki engeller, iktidarların gönüllü kahyalığına soyunan sarı sendikalar, müstemleke sendikalarıdır.

İktidar ile memur arasında tampon oluşturan, memurları iktidara gammazlayan sarı sendikaları, müstemleke sendikalarını aradan çıkarmadıkça memura rahat da yoktur, toplu sözleşme yapma imkanı da.

Buradan tüm memurlara çağrıda bulunmak, uyarmak istiyoruz:

ENFLASYON ALTINDA KALMAK MEMURUN KADERİ DEĞİLDİR!

Haklarınıza sahip çıkın. İradenize sahip çıkın.

Sarı sendikalardan kurtulmadıkça memurun kurtulması mümkün değildir.

Sarı ve müstemleke sendikalarını aradan çıkarmadıkça, memurların aile sorumluluklarını yerine getirebilecekleri bir ücrete kavuşmaları da mümkün değildir.

15 Mayıs, sarı sendikalardan kurtulmak için altın bir fırsattır.

-        Geleceğiniz için,

-        Aileniz için,

-        Çocuklarınızın geleceği için

özgürce sendika seçme hakkınızı kullanın,

Sarı sendikaları aradan çıkararak BASK üyesi sendikalara destek verin.

BASIN BÜROSU

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2009 - 2021