Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 953 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   08 Eylül 2017 - 17:25

MEMUR-SEN’İN “258 KAZANIM” YALANI ERKEN DEŞİFRE OLDU.

Büyüt
Küçült
MEMUR-SEN’İN  “258 KAZANIM” YALANI ERKEN DEŞİFRE

MEMUR-SEN’İN  “258 KAZANIM” YALANI ERKEN DEŞİFRE OLDU.

Memur-Sen, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem  toplu sözleşmeleri için; memurların genelini ilgilendiren 92, 11 hizmet kolunu ilgilendiren 647 olmak üzere toplam 739 teklif ile masaya oturdu.

1 Ağustos günü toplu sözleşme görüşmeleri başladı.

Gariptir, ilk gün masaya kendi teklifi ile gelmesi gereken Hükumetin çok eski oyununa gelindi: Hükumet süre istedi ve toplam 21 günlük toplu sözleşme sürecinin ilk 14 günü, yani üçte ikisi yetkili sendikalarca kendisine ikram edildi.

Bu aradahizmet kollarının tekliflerini görüşmek üzere komisyonların kurulduğu, komisyonların çalıştığı, hatta zaman zaman Kamu İşveren Heyeti Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Kamu Görevlileri Heyeti ve Memur-Sen genel başkanı Ali Yalçın’ın komisyon çalışmalarına nezaret eden resimleri medyada yer aldı.

Dahası; Memur-Sen, komisyon çalışmalarını rahatlatmak için tekliflerini 658’den 338’e düşürdüklerini açıkladı.

Gelişmeleri takip etmeyen kamu oyu için 658 rakamının nereden çıktığı, hangi tekliflerden vazgeçildiği merak konusu olmadı.

14 Ağustos günü Kamu İşveren Heyeti Başkanı  2018 yılı için % 3 + 3, 2019 yılı için % 3 + 3 artış verebileceklerini açıkladı.

Memur-Sen ekibi, toplantının yapıldığı salonu terketmek veya terketmeyip protesto amacıyla oturmak yerine, daha önce hazırlayıp salona getirdikleri “Bu teklife kapalıyız” yazılı karton pankartlarını açtı.

Görüşmeler kesildi.

Bakanın karton kaldırma işine çok bozulduğu duyumları üzerine, bakan ile özel görüşme ve özür dileme yolları arandı.

Memur-Sen genel başkanı, 20 ağustos günü  il temsilcileri toplantısında aczini itiraf ederek topu taca attı: “Rakamları enflasyon canavarı değil Milletin Adamı yükseltsin”. Talep açıktı; Cumhurbaşkanının olaya el koyması isteniyordu. Zira Cumhurbaşkanı el koyarsa rakam ne olursa olsun Memur-Sen yönetici ve temsilcilerinden itiraz ve eleştiri gelmeyecekti. Genel başkan da rahat bir nefes alacaktı.

Ardından 21 Ağustos günü Bakan yeni teklifini 2018 için % 3,5 + 3,5 ve 2019 yılı için % 4 + 5 olarak açıkladı.

Gece 24 00’ e kadar arayışlar sürdü. Ve kamu işçilerinin 2017 için aynı Bakanlık ve aynı Hükumet ile 49 gün önce ortalama % 18'lik artışa attıkları imzanın mürekkebi kurumadan, sadece yarım puanlık artışa Memur-Sen “Evet” deyince imzalar atıldı: 2018 yılı için % 4 + 3,5.

Memur-Sen genel başkanının imza töreninde yaptığı konuşma çerçeveletilerek her memur evine asılması gereken ibretlik değerlendirme ve rakam oyunlarını içeriyor.

İmzalanan toplu sözleşmeye gelince; özeti şu:

739 teklif ile masaya oturan Memur-Sen, 263 maddelik toplu sözleşmeye imza attı. Yani 476 teklif buharlaşıp kayboldu.

Genel ve hizmet kollarının toplu sözleşme metinlerinde  yer alan 263 maddenin dağılımı da ilginç:

4 madde idari nitelikte, tarafları ve kapsamı belirliyor.

124 madde bir önceki dönem yani 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem toplu sözleşme metninden aynen alınan maddeler.

70 madde ise yeni eklenen madde.

28 madde kısmen yeni, kısmen eski toplu sözleşmeden alınma.

18 madde güncelleme maddesi, yani 657 sayılı Yasaya tabi memurlara verdiğinizi sözleşmeli personele verirken yapılan uyarlama gibi.

19 madde ise temenni/işgüzarlık/ihtimam diyebileceğimiz hüküm ifade etmeyen maddeler.

Memur-Sen istediği kadar “258 kazanım”dan bahsetsin, 258 kazanım listesini bulmak için memurlar çok ter dökecek.

3. dönem toplu sözleşmesinde de, idari maddeler dahil 211 maddelik toplu sözleşme için “213 kazanım” dan bahsedilmişti ama doğrusunu bulan olmamıştı.

Aklımıza koyunların sahibine alnının akıyla hesap veren şaşkın çobanın hikayesi geldi, biz de uyarladık:

 “Yağmur yağdı, gök çatladı,

476’sının ödü patladı.

28’ini verdik kasaba,

19’unu katmayın hesaba.

70’inin getirdik derisini,”

 

BAĞIMSIZ YAPI İMAR SEN (27 Ağustos 2017)

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020