Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 819 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   10 Kasım 2017 - 20:40

GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN: "KIŞ GELMEDEN EKİM AYI ENFLASYONU MEMURLARI DONDURDU."

Büyüt
Küçült
GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN: KIŞ GELMEDEN EKİM AYI ENFLASYONU MEMURLARI
KIŞ GELMEDEN EKİM AYI TÜFE  ENFLASYONU  MEMURLARI DONDURDU.

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) ve Bağımsız Yapı-İmar Sen Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; TÜİK tarafından açıklanan Ekim   ayındaki  % 2,08’lik TÜFE artışının, memurlara verilen Ocak  ve Temmuz artışlarının, aylık bazdaki kümülatif kayıpları karşılamadığı gibi, kayıpların artmaya devam ettiğini,  kış gelmeden Ekim ayı enflasyonunun memurları dondurduğunu söyledi.

BASK ve Bağımsız Yapı-İmar SenGenel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ekim  ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 2,08, Aralık ayına göre ise % 9,52  oranında artmıştır.

Anlaşılıyor ki; 2017 yılının ilk on ayında, memur ve emeklilerinin aylıklarındaki enflasyon kayıpları yükselmeye devam edecek ve telafisi mümkün olmayacaktır..

Ocak ve Temmuz aylarında  memurlara verilen artışlar kümülatif toplam kayıpları karşılamaktan uzak olup yılbaşına 2 ay kala memur ve emeklileri cepten yemeye devam edecektir.

MEMURLAR ENFLASYON  KAYIPLARINI TELAFİ EDEMİYOR.

TÜFE oranlarına ilişkin TÜİK açıklamaları, memurlar ve emeklileri için kayıpların ne kadar daha yükseldiğinin korkuyla takip edildiği  basın bültenleri haline gelmiştir.

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in  açıkladığı Ekim ayı enflasyon oranı açısından evli, iki çocuklu (1’i 6 yaşından küçük), eşi çalışmayan memurlar üzerinden değerlendirildiğinde durumun özeti şudur:

2017 yılının ilk 6 ayını 291,76 TL kayıpla kapatan 12/1 derece ve kadrodaki  bir hizmetli, aylığında Temmuz ayında 172,58 TL artış yapılmış olmasına rağmen ilk altı aydaki kaybını karşılayamadığı gibi, ikinci altı aydaki enflasyon kayıpları ile birlikte 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 213,60 TL’ye ulaşmıştır.

Aynı şekilde 9/1 derece ve kadrodaki  bir memur Temmuz ayında 178 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 235,06 TL’ye ulaşmıştır.

7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmen Temmuz ayında 201 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 255,44 TL’ye ulaşmıştır.

8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktor Temmuz ayında 277 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 353,26 TL’ye ulaşmıştır.

12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşire Temmuz ayında 196 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 249,83 TL’ye ulaşmıştır.

1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendis (büro) Temmuz ayında 305 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 10 ayındaki net kaybı 358,76 TL’ye ulaşmıştır.

Üreticinin ve tüketicinin onca feryadına rağmen,  tarladan pazara intikal eden ürünlerin fiyatlarında bir türlü önlenemeyen geometrik artışlarvatandaşların dengesini bozmaktadır.

2017 YILI MEMURLAR İÇİN KAYIP YIL

Ağustos ayında iktidar ile Memur-Sen arasında imzalanan 4. Dönem (2018-2019) Toplu Söy(z)leşmede, geçmiş kayıpların karşılanması yer almamaktadır.

2017 yılında aynı hükümet ve aynı Bakanlık ile 50 gün arayla kamu işçileri ve memurlar adına imzalanan toplu sözleşme metinleri arasındaki farklılık ve memurların aleyhine açılmaya devam eden makas rahatsız edici boyutlara ulaşmıştır.

 Nitekim; 28 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2018 Yılı Programı’nın 133. sayfasında; 2017 yılında ortalama net memur maaşlarının nominal % 9,3 artarkenortalama kamu işçi ücretlerinin  % 15,2 arttığı belirtilmektedir.

2017 yılının ikinci yarısında; en düşük memur aylığı’nın 2.399 TL, en düşük kamu işçisi aylık 2.600 TL olması, sadece sendikalık farkı ile izah edilemez. Yetkili sendikaların örgütlü ihanetinin payını küçümsememek gerekir.

Yasalara ve Anayasanın eşitlik ilkesine rağmen ikramiye hakkı ödenmeyen memurlar, kime hizmet ettiği anlaşılmayan yetkili sendikaların “toplu peşkeş”inin bedelini ödemektedir.

KAYIPLAR ARTACAK

% 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçilmesi nedeniyle Mart ayından itibaren  başlayan ve yıl sonuna doğru asgari ücretliler dahil tüm çalışanları kapsayan vergi dilimi kayıpları, kamuoyu önünde verilen onca söze rağmen yetkili sendikalarca toplu pazarlık masasına getirilememiştir.

2018 Yılı Bütçe Kanunu ve diğer mali uygulamalar çerçevesinde başta MTV olmak üzere diğer vergilerde yeniden değerlenme oranının  çok üzerinde artış yapılacağı ve bu şekilde bütçe açığının finanse edileceği ve bu finansmanın başta memurlar olmak üzere kayıt dışı işlemi ve ücretinden başka geliri olmayanların sırtından karşılanacağı açıktır.

Hükümetin ,% 40’ları aşan kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak yerine, “vurun abalıya” misali, zaten kayıt altında olup kıpırdama imkanı olmayanların nefeslerini kesmeye yönelik tedbir ve artışlara yönelmesi ürkütücüdür.

Memur ve emeklileri başta olmak üzere çalışanların, kazanılmış haklarının budanması için yeni düzenlemelerin yapılacağı zor bir dönemece girmek üzereyiz.

Bir kez daha; emek örgütlerini, hısımlıkları ve hasımlıkları bir kenara bırakarak  kazanılmış hakların korunması için verilecek mücadeleye hazırlıklı olmaya çağırıyorum.”

BASK ve BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN BASIN BÜROSU

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020