Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 813 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   03 Aralık 2017 - 08:02

BASK GENEL SEKRETERİ CANSEL GÜVEN: "ENGELLİLİK KUTLANMAZ, ENGELLERİ AŞMAK GEREKİR "

Büyüt
Küçült
BASK GENEL SEKRETERİ CANSEL GÜVEN: ENGELLİLİK KUTLANMAZ, ENGELLERİ AŞMAK GEREKİR

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

ENGELLİLİK KUTLANMAZ, ENGELLERİ AŞMAK GEREKİR 

KAMUDA BİLE 64.191 ENGELLİ MEMUR KADROSUNUN 13.441’i BOŞTUR.

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Sekreteri ve AES Genel Başkanı Cansel GÜVEN 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak, “Engellilik kutlanmaz, engelleri aşmak gerekir!” dedi.

GÜVEN açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Birleşmiş Milletler tarafından 1992 Yılından başlayarak Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık, ülkemizde adeta kurban bayramı gibi kutlanmaktadır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü ülkemizde devlet erkanı ile şefkatle kucaklaşan temsili engelli görüntüleri ile servis edilmekte, muteber STK temsilcileri sayesinde coşkuyla kutlanmaktadır.

Bu özel gün kutlamaya değil, empati yapmaya, çözüm üretmeye bir vesile olmalıdır

Ekonomik, sosyal hayat, eğitim ve istihdam başlıklarında büyük zorluklara muhatap olan engellilerimiz, aileleriyle birlikte nüfusumuzun % 25 lik dilimiyle her gün, her an mağdur durumdadır.

Doğal nedenler kadar kazaların, ihmallerin de neden olduğu engelli olma hali yalnızca kaza-kader boyutuyla ele alınamaz. Engelli nüfusumuzun önemli bir kısmı önlenebilir kazalar, erken teşhisle tedavi edilebilir hastalıklar, akraba evlilikleri ile gebelik-doğum sırasındaki komplikasyonlar yüzünden engellidir. 

Sosyal devletin görevleri arasında; engellileri rehabilite etmek, hayata kazandırmak kadar, bu sayıya yenilerinin eklenmemesi için tedbirler almak vardır.

Uygulamaya baktığımızda; AB hayalinde dönük bir adım gibi duran engelli istihdamını düzenleyen yasalar maalesef işletilememektedir. 

KAMUDA BİLE ENGELLİ KOTALARI BOŞ TUTULUYOR

Çalıştırma kotalarında özel sektöre akıl veren devlet, caydırıcı olmayan yaptırımlarla ricacı durumda iken, kendi bünyesinde çalıştırmak zorunda olduğu kadroların birçoğunu boş tutmaktadır. 

Yasa gereği, kamu kurum ve kuruluşları kadrolarında % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Güncel verilere baktığımız zaman; kamuda istihdam edilmesi gereken 62.244 engelli personel kadrosunun 13.441’i boştur.

Atama bekleyen yaklaşık 1500 ü EKPSS belgeli, eğitim fakültesi mezunu, formasyonlu öğretmen ise, kadrolu atanmalarıyla engelli öğrencilere rol modeli olacaklardır. 

Engelliler bizimle yaşıyor ve hayatın içindeler. Ayrıcalık değil, hayata karışmak, üretmek için bir fırsat istiyorlar, yasalarca korunan haklarını talep ediyorlar. İşçi, memur, öğretmen olarak istihdam edilen, kendilerine sağlanan haklar ölçüsünde bir meslek sahibi olan engelli vatandaşlarımızın sorunları da iş bulmakla sonlanmıyor. 

Birçok kurumda hatta okulda engelli rampası ve asansör donanımı ya eksik ya da işlevsizdir. 
Protokol amaçlı REZERVE edilen asansörlerin varlığından da haberdarız.

Atama, tayin ve nöbet uygulamalarında pozitif ayrımcılığı hak eden engellilere “İş bulduğuna şükret!” denemez. 

Aynı şekilde; sorumluluk vermeyerek değersizleştirmek, engeli nedeniyle zorlanacağı işleri yüklemek, “Bir köşede otur ve maaşını al!” demek de engelli çalışanlarımızın zaman zaman uğradığı psikolojik saldırılar arasındadır, suçtur. 

3 Aralık nedeniyle hatırlanan, yılın 364 günü YOK sayılan engelliler, bizim aile üyelerimiz ve değerli iş gücümüzdür. Onları yok sayarak hamaset içinde gün kutlayanları asli görevlerini yapmaya çağırıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü farkındalık yaratsın, engelli hakları en kısa zamanda iade edilsin, talebimizdir. 

BASK ve bağlı sendikaların yöneticileri olarak mücadelemiz bu yönde sürecektir. Engelleri birlikte ve örgütlenerek kaldıracağız. 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle birlikte yaşama ilkesinin hayata geçirilmesi için herkesi duyarlılığa, adım atmaya, engel çıkarmaktan vaz geçmeye çağırıyoruz.”

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020