Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 642 kez okundu. | Konfederasyondan Haberleri
Haberin Tarihi :   01 Eylül 2014 - 23:10

BASK, BAYRAM HARCAMASI RAPORUNU AÇIKLADI.

Büyüt
Küçült
BASK, BAYRAM HARCAMASI RAPORUNU
BASK, BAYRAM HARCAMASI RAPORUNU AÇIKLADI.

 

BASK, BAYRAM HARCAMASI RAPORUNU AÇIKLADI.

“MEMURLAR VE EMEKLİLERİ BAYRAMA BURUK GİRECEK”

 

Ramazan Bayramı dolayısıyla BASK/AR-GE tarafından hazırlanan “Bayram Harcaması Raporu”nu açıklayan  Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK)Genel Eğitim Sekreteri Erdal BAYRAM,  memur ve emeklilerinin Ramazan Bayramına buruk girdiklerini  söyledi.

Açıklamasında, Temmuz ayında memurların zam ve enflasyon farkı alamadıklarını belirten Bayram, memurların bayram geleneklerini sürdürmekte ekonomik açıdan zorlandıklarını, memur emeklilerinin ise torunlarına harçlık veremez ve çikolata alamaz hale gelmenin mahcubiyetini yaşadıklarını belirtti.

BAYRAM VE BAYRAMLAŞMA GELENEKLERİMİZ  ZAYIFLIYOR

BASK Genel Sekreteri Erdal BAYRAM, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ekonomik zorluklar bayram ve bayramlaşma geleneklerini yavaş yavaş ortadan kaldırıyor, toplumda yabancılaşma ve yalnızlaşmaya yol açıyor.

Anne-baba, eş-dost, komşu ve akraba ziyaretleri giderek ekonomik külfet haline geliyor.

Toplumda milli gelirin paylaşılmasındaki adaletsizlik bayramlarda daha net ortaya çıkıyor. Bir kesim bayram tatillerini gelenekleri bir kenara bırakarak tatil yörelerinde, hatta yurtdışında geçirirken, aralarında memur ve emeklilerinin olduğu sayıca önemli bir kesim de bayramı evinde geçirmeyi veya aile yakınları ile birlikte olmayı tercih ediyor.

AR-GE birimimizin düşük gelirli ve orta gelirli iki aile tipi üzerinde hazırladığı Bayram Harcaması Raporu, bayram harcamalarının ücretli kesimin elini yaktığını göstermektedir. Son derece mütevazi bayram hazırlıkları bile hane başına 1.400-3.650 TL arası harcama anlamına geliyor.”

Bankaların bayram ihtiyaçlarını fırsat bilip yoğun kampanyalarını bir ay öncesinden yürüttüklerini belirten Erdal BAYRAM, “Geliri yetmeyen, eşine, çoluk çocuğuna ve aile yakınlarına mahcup olmak istemeyen aileler,Bankalara borçlanarak geleceklerini harcama yolunu tercih ediyor. Önümüzdeki sürecin yaz tatili olması, okulların açılmasına bir ay ve Kurban Bayramı hazırlıklarına iki ay kalmış olması memurun iki ayağını bir pabuca sokmaya zorluyor. Banka kredileri kampanyaları incelendiğinde en erken biteceği tarih dokuz aydır. Zaten tüketici kredisi batağında bulunan memurlar, yeni bir kredi yapılanması ile taksitlerini yükseltmek zorunda kalmaktadır.

Dolayısıyla memurlar ve emeklileri bayrama yine içi buruk girmektedir.” dedi.

MEMURA BİR MAAŞ İKRAMİYE

Memurların içinde bulunduğu ekonomik krizin çözümünün hükümete bağlı olduğu ifade eden Erdal BAYRAM,  “Acil çözüm, memurlara iki dini bayram öncesi birer maaş tutarında ikramiye vermektir.  Kamuda çalışan işçilere yılda 4 ikramiye verilirken, tamamına yakını yoksulluk sınırı altında yaşayan ama Anayasa ve yasalar gereği devletin asli ve sürekli görevlerini yerine getiren Devlet memurlarına üvey evlat muamelesive ayrımcılık yapılması vicdanları kanatmaktadır.” Dedi. 

 

 

 

BASK/AR-GE BAYRAM HARCAMASI RAPORU

Geleneksel olarak Ramazan Bayramı, toplumumuz tarafından özel hazırlıklarla karşılanan bir dini bayramdır. Bu nedenle bayram harcamaları kaçınılmaz harcamalar olarak görülür.

Dini bayramlar Türk toplumu tarafından huzur, neşe, barış ve kardeşlik duyguları ile yaşanır. Yeni başlangıçlar için fırsat olarak değerlendirilir. Bu nedenle sadece aile içinde değil komşular ve akrabalar arasında da bayram duygularının yoğun yaşandığı anlardır.

Bu nedenle herkes bayrama tüm hazırlıkları ile girerken herhangi bir harcamadan kaçınılmaz. Gerekirse borç alınır ama harcamadan kaçınılmaz.

Bu harcamaları birkaç kategoride incelemek mümkündür.

İKRAM HARCAMALARI:

Bayramlaşma nedeniyle evlere gelecek misafirlere yönelik harcamalardır. Bunun için düşük gelirli bir ailede yapılan harcamalar   117,00 TL iken orta halli bir memur ailesinde 235,00 TL’ye kadar çıkmaktadır. Burada düşük gelirli aile tatlısını kendisi yaparken orta halli aile bayramlık tatlı ikramını hazır tatlı satın alarak  yaptığı varsayılmaktadır.

İKRAM HARCAMALARI

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

Tatlı

50

90

Bayram Şekeri, Çikolata

30

60

Kolonya

10

25

Peçete

2

10

İçecek (kola-çay-meyve suyu)

25

50

Toplam

117

235

GİYİM HARCAMALARI

Toplumumuzda dini bayramlarda bayramlık alınması bir gelenektir. Her aile imkanlarına göre çocuklardan başlamak üzere bayramlık yeni giysiler almaya özen gösterir.

Araştırmadaki örnek ailemiz 4 kişilik olarak alınmış olup çocuklardan biri 0-6 yaş gurubunda diğeri ise 06-15 yaş gurubundadır.

Aşağıda düşük gelirli bir aile ihtiyaçlarını semt pazarı ile markasız malzeme satan dükkanlardan  temin ederken, orta halli memur ailesi kısmen tanınmış markalı malzeme satan dükkanlardan satın almayı tercih etmektedir.  Çocuklar için alt-üst giysi, ayakkabı ve çorap ile iç çamaşırları dikkate alınırken büyükler için ayakkabı, çorap, alt ve üst elbise gömlek dikkate alınmıştır.

 

GİYİM HARCAMALARI

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

O-6 yaş gurubu

75

200

6-15 yaş gurubu

100

250

Baba

175

400

Anne

175

400

Toplam

525

1250

DİĞER HARCAMALAR

Bu harcama gurubuna bayram hazırlık harcamaları ile bayram süresince yapılacak ziyaretlerdeki harcamalar girmektedir. Büyük şehirlerde bayram süresince ulaşım ücretsiz olarak açıklanmakta ise de taksi,  özel otobüsler, metro ve minibüsleri kullananlar ücret ödemektedir. Öte yandan özel aracı olanlar da akaryakıt harcaması yapmaktadır.

Geçmişte dini bayramlarda mektup ve kartpostal kullanımı yaygın iken günümüzde bunun yerine telefon görüşmesi ve SMS kullanılmaktadır.

Dini bayramlarda genel bir temizlik yapılması da gelenek haline gelmiştir. Perdeden halıya kadar her eşyanın temizlenmesine özen gösterilmektedir. Bazı ailelerde bu abartılarak boya badanaya kadar vardırılmaktadır.

Bayramlarda önemli harcama kalemlerinden birini de bayram traşları için berber-kuaför harcamalarıoluşturmaktadır. Dar gelirli aile normal bakım ile yetinirken orta gelirli ailede özellikle bayan saç boyatmayı, perma veya röfle yapmayı tercih etmektedir.

Dini bayramlarda aile büyüklerini ziyaret bir görev olarak algılandığı için aynı şehirdeki aile büyükleri küçük de olsa bir hediye ile ziyaret edilirken başka ilde yaşayan aile büyüklerinin ziyaretinde ulaşım harcamaları önemli miktarlara ulaşabilmektedir.

 

 

DİĞER HARCAMALAR

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

Büyükleri ziyaret (hediye-tatlı-çikolata)

50

100

Ev çocukları, akraba çocuklarına harçlık

60

100

Yakınlara telefonla bayramlaşma veya bayram  mesajı

40

75

Ulaşım masrafı (şehir içi)

25

75

Bayram traşları

(Erkekler için saç kestirme, bayanlar için saç boyatma, röfle veya perma dahil)

75

200

Bayram fitresi

40

60

Yemekli misafirler

75

200

Bahar temizliği (kendin veya temizlikçi) (temizlik malzemeleri dahil)

75

250

Başka şehirdeki anne-baba ziyareti.

300

750

Mezarlık ziyareti

25

75

Bayram harcamasında bayram tatil süresini il dışında ve tatil merkezlerinde geçirmek isteyenler dikkate alınmamıştır.E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020