Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 829 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   03 Ağustos 2017 - 17:25

22 GÜN SÜRECEK TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİN 14 GÜNÜ ÇALINDI.

Büyüt
Küçült
22 GÜN SÜRECEK TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİN 14 GÜNÜ

22 GÜN SÜRECEK TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİN 14 GÜNÜ ÇALINDI.

BU FOTOĞRAF HANGİ PİSMANLIĞI ANLATIYOR?

TALEPLERİNİ UNUTACAKLAR!

BİR KEZ DAHA MEMURLARI SATACAK SENDİKALARI İHBAR EDİYORUZ!

O MASADA MEMURA 1 KURUŞ DA OLSA İKRAMİYE KOPARACAK SENDİKACI YOK MU?

KASANIZA GİRECEK “SENDİKA AİDATI”  DEĞİL MEMURLARA İKRAMİYE İÇİN MÜCADELE EDİN!

Gördüğünüz fotoğrafta yer alanların yüz ifadeleri 3 milyon 200 bin memur ve 2 milyona yakın emeklinin heyecanla beklediği toplu sözleşme görüşmelerinin ilk turunun özetidir.

2018-2019 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2017 Salı günü, Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti arasında Ankara’da başladı.

Kamu İşveren Heyeti Başkanlığını çiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanlığını Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yaptığı görüşmelerin boş ve protokol konuşmalarının yapıldığı ilk turuna Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk katıldı.

Görevlendirilen iki eş genel başkanı da OHAL kapsamında KHK ile kamu görevinden atıldıkları için Devlet Personel Başkanlığının görüşmelere katılmalarına izin vermemesi ve yerlerine başka yetkilendirmeyi yapmayan KESK katılmadı.

Saat 14 00’de başlayan görüşmelerde Bakan ve iki konfederasyon başkanının konuşmalarından sonra memurların genelini ilgilendiren konuların görüşülmesine 14 Ağustosa kadar ara verildi.

Gerekçe hazır; Hükumet 14 Ağustos’ta teklifini bildirecekmiş.

Böylece 22 günlük toplu sözleşme süresinin üçte ikisi gitti. Kimsenin itirazı olmadı.

Konfederasyonlar taleplerini 22 Temmuz’da Devlet Personel Başkanlığına verdiklerine göre Hükumetin hazırlıklı gelmesi gerekmez miydi?

Hükumet bunu her pazarlık döneminde yapıyor!

Ve itiraz eden olmuyor.

2015 yılında da ilk 11 günü çalmıştı.

Fotoğraftaki asık suratlar bu durumu anlatıyor.

Komisyonlar kurulmuş imiş.

Çalınan 14 günde hizmet kollarının talepleri komisyonlarda görüşülecekmiş.

Napolyon haklı: “Hallolmasını istemediğim konuları komisyonlara havale ederim

Hükumet çaldığı 14 günde neyin hesabının yapacak?

Eğer yüzdelik artış düşünüyorsa 14 güne ihtiyacı yok. Herhangi bir yüzdelik rakamın bütçeye etkilerini bir tuşa tıklama ile öğrenebilir.

Yok eğer yüzdelik artışın dışında bir yaklaşımı olacaksa o takdirde her konuyu ancak masada pazarlığı sürdürerek konuşabilir.

Neden?

Çünkü Kamu-Sen’in taleplerini saymazsak Memur-Sen’in 92 tane genel, 658 tane de hizmet kolu teklifi varmış.

Bunun anlamı açık; kulağa hoş gelen ama suya sabuna değmeyecek başlıklarla algı yönetimine hazırlanacaklar.

Oysa 4688 sayılı Yasanın “Toplu Sözleşmenin Kapsamı” başlıklı 28’inci maddesi çok açık.

Şöyle sıralıyor kapsamdaki 17 konuyu:

kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları

Diğer konular vakit kalırsa toplu görüşme sürecinde konuşulabilir ama toplu sözleşme iki yıllık bir dönem için yani 730 günlük bir dönem için yapılacağına göre; siz iki yıl boyunca ne konuşacaksınız, boş oturup sorun mu biriktireceksiniz?

Geçmiş 16 yıllık toplu pazarlık deneyimi göstermektedir ki; pazarlığa oturan yetkili sendikalar iktidarın elini bükecek kararlılığa sahip değillerse, eylem güçleri yoksa veya başta üyeleri olmak üzere çalışanları peşkeş çekecek iseler, yukarıdaki 17 başlığın dışına çıkarak, pazarlıkları sulandırarak memurların sorunları olan ama toplu sözleşme kapsamında olmayan popülist konulara yönelmektedirler.

İşte 14 günde de bu popülist konulara yönelecekler.

Kuruldukları veya toplu pazarlıklara katıldıkları günden beri akıllara gelmeyen Hac izni, helal gıda gibi başlıklar, Memur-Sen yöneticilerinin yeni hidayete erdiklerini mi gösteriyor, yoksa itiraz edilmesi zor konularla sorgulanmanın önüne mi geçilmek isteniyor?

Eğer böyle acil sorunlar var idiyse; bu güne kadar sürüncemede bıraktıkları için utanmalı ve mağdurlarına hesap vermelidirler. Yetkili sendikaların bugüne kadar nerelerde oldukları sorgulanmalıdır.

BİR KEZ DAHA MEMURLARI SATACAK SENDİKALARI İHBAR EDİYORUZ!

Bilinsin ki: sahte gündemlerle memurların aldatılmasına izin vermeyeceğiz!

Günlerdir sendikalı veya sendikası tüm memurları da tıpkı sendikalar gibi uyarmaya çalışıyoruz:

BASK ve Bağımsız Yapı İmar Sen olarak dedik ki; toplu sözleşme görüşmelerinde hangi sendika veya konfederasyonlar yukarıda sayılan 17 başlıktan oluşan toplu sözleşme kapsamı dışına çıkarsa, başka konuları öne alıp gündemi meşgul ederse, bilinsin ki o sendika ve konfederasyonlar yine memuru satacak!

Bu SATIŞ, 16 yıldan beri SATICISI değişerek sürüyor

16 yıllık geçmişte Kamu-Sen ve KESK, son 14 yılda da Kamu-Sen, Memur-Sen ve KESK birlikte SATIŞTALAR!

Her toplu pazarlık öncesi yüklü ve destansı taleplerle kıyameti koparıp, ardından o masada konuşulmaması veya en son konuşulması gereken konularla meşgul olup, masadan süt dökmüş kedi gibi kalkıyorlar. Önceleri görüşme, şimdilerde SÖZLEŞME denen takvimde, o 17 maddeden her yıl 1 MADDE çözülseydi, refah içinde olacaktık. Yetkiler değişti, hamaset masaları devrilmedi!

O MASADA MEMURA 1 KURUŞ DA OLSA İKRAMİYE KOPARACAK SENDİKACI YOK MU?

Soruyoruz:

Kamu işçilerinin her yıl iki tam, dört yarım olarak aldığı, 750 TL’lik Denge Ödeneği ile  7’ye çıkardığı ikramiyelerin 1/7 si memura düşmez mi?

Doldur boşalt yaptığınız masada; 5 YTL’ye memurları sattınız, toplu sözleşme ikramiyesi için masaları yumrukladınız, saçınızı başınızı yoldunuz ama bugüne kadar HİÇ BİRİNİZ İKRAMİYE DEMEDİNİZ! Neyin tiyatrosunu oynuyorsunuz beyler?

İki yılımıza ipotek koyacak toplu pazarlık hepi topu 22 gün sürecek, TÜM MEMURLARI İLGİLENDİREN ana başlıklar için görüşmelere 14 gün ara vermeniz neden?

Meclis tatil olunca bağıranlara ayrıca soruyoruz: TATİLİ HAK EDECEK NE MARİFET SERGİLEDİNİZ?

İşi bilmiyorsanız, BASK’ın Hükümetle revize toplu sözleşme imzalamaya çağrılarına kulak tıkayıp mışıl mışıl uyurken, sizden sadece 28 gün önce aynı Hükümet ve aynı Bakanlık ile toplu sözleşme protokolü imzalayan işçi sendikalarından örnek alın.

Memurların kayıplarını ve sorunlarını dilinize dolayacağınıza, gereğini yapın.

Sadaka kabilinden yüzdelik zamlar sizin utancınız olacaktır.

Tekraren ilan ederiz ki: Sahte gündemlerle memurların aldatılmasına izin vermeyeceğiz!

Üyelerimizi ve açlık sınırlarına mahkum edilmiş tüm memurları, sahte ve sarı sendikaları BİLMEK VE DEŞİFRE ETMEK sorumluluğuna çağırıyoruz!

 

Bulunduğumuz her ortamda ve sosyal medyada gerçekleri paylaşalım ve memurları peşkeş çekmeye hazırlananların maskelerini indirelim!

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020